TEMPERLİ CAM NEDİR?

lamine temper cam sistemler 1 440

                TEMPERLİ CAM NEDİR?

                Temperli olarak bilinmekte olan cam çeşidi, kırılmalara karşı dayanıklılık sahibi olan, insan sağılığını tehdit edebilecek olan unsurları içerisinde barındırmayan, yüksek olan derecelerde ısıl işlem görmüş ve bu biçimde üretilmiş olan cam çeşidine karşı gerçekleştirilmiş adlandırma temperli camdır. Temperli camlar gerçek anlamda sağlamlığı ile bilinirler ve aynı kalınlıkta olacak biçimde üretilmiş olan camlara karşı da en az beş kata kadar daha dayanıklılık sahibi olan bir yapı sahibidirler.

Bu özelliğinden ötürü de insanlar arasında kırılmaz cam ya da güvenli cam olarak bilinen temperli cam, diğer cam çeşitlerinden çok keskin ve çok net bir biçimde ayrılmaktadır. Bununla birlikte onu diğer cam çeşitlerinden ayırmakta olan en büyük özelliği ise kırılma yaşandığı zaman keskinliği söz konusu olmayan küçük parçalara ayrılıyor olmasıdır.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Temperli olarak bilinen camların üretimi konusunda temperleme işlemi cam maddesinin gerekli olan dereceye çıkması ile beraber ( bu bazı zamanlar dahilinde altı yüz derece bazı zamanlarda ise altı yüz elli derece olabilir )  ani bir biçimde havanın verilerek soğutulması ile gerçekleştirilmektedir. Ani bir biçimde yüksek ısıya sahip olan camın üstüne verilen soğuk hava dalgası ile karşılaşmış olan yüksek ısı barındıran cam yüzeyi sertleşecek ve dış kısmından başlayarak iç kısımlara doğru basınç oluşturacaktır. Oluşan basınç ise bu noktada camın hacmini, rengini ya da kimyasal olan yapısını asla değiştirmeyecektir. Cama şekil ise temperleme işleminin yapılmasından önce verilecektir. Ani olan soğuk havanın sonucunda sertleşen cam üzerinde temperleme işleminin arından herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Temperli Camlar Nerede Kullanılır?

  • Araç camlarında temperli cam kullanılır.
  • Alışveriş merkezleri, kamu binaları ve okullar gibi yoğun hareketlilik barındıran binalarda,
  • Polis merkezler, güvenlik noktaları ve askeri kurumlar,
  • Telefon kulübeleri
  • Bina dış cepheleri
  • Cam korkuluklar
  • Fırın, sehpa, pişirme tepsileri ve masa tarzında olan ev gereçleri üzerinde temperli camlar kullanılmaktadır.

Temperli camların kullanımı insan sağlığı üzerinde kötü etkiler yaratma potansiyeline sahip olmamasından ötürü sık tercih edilmektedir.

Yorum Yap

Gönder
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Call Now Button