TEMPERLİ CAM NE İŞE YARAR?

Renkli Cam

TEMPERLİ CAM NE İŞE YARAR?

                Temperli cam olarak bilinmekte olan bu cam çeşidi kırılma konusunda gerçek anlamda dayanıklılık sahibidir. İnsan sağlığını  hiçbir biçimde tehdit edebilecek bir unsuru içerisinde barındırmayan bir cam çeşididir. Aynı zamanda yüksek bir derecede ısıl işlem görmüş biçimde üretilmiş olan cam türüne verilen isim de bu dur. Bununla birlikte kendisi ile aynı kalınlık dahilinde üretilmiş olan camların diğerlerine göre beş kat daha dayanıklı olan bir yapıya da sahiptir.

Neden Temperli Cam?

Temperli camın tercih edilmesi aslında insanların en fazla dikkat ettikleri özellik bu cam çeşidinin gerçek anlamda çok dayanıklı olan bir cam çeşidi olmasından ileri gelmektedir.  Bu özelliğinden ötürü de insanların arasında kırılmaz cam ya da güvenilir cam olarak da bilinmekte olan temperli camı asıl diğer cam çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği ise kırılmalar gerçekleştiğinde keskin olmayan küçük parçalara ayrılması ile alakalıdır. Halk arasına kullanılmakta olan cam patladı terimi aslında temperli camlar adına kullanılan bir terimdir.

Temperli Cam Üretimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Temperli olarak bilinmekte olan camların üretimi konusuna temperleme işlemleri, camın gerekli olan dereceye çıkması ile birlikte daha sonrasında bir anda soğuk hava verilerek soğutulması ile gerçekleştirilen bir eylemdir. Bununla birlikte çok ani bir biçimde ani soğuk hava dalgası ile karşılaşmakta olan camın yüzeyi sertleşir ve dış kısmından başlayarak iç kısma doğru gelişecek şekilde basınç oluşur. Oluşan bu basınç camın rengini, kimyasal yapısını ya da hacmini asla etkilemez.  Camın şekle girmesi konusu temperlem işleminden önce gerçekleştirilmektedir. Ani bir biçimde gelen soğuk havanın sonucunda cam üzerinde temperleme işleminin gerçekleştirilmesinin ardından herhangi bir biçimde değişiklik gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Temperli Camların Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Araç camları,
  • Alışveriş merkezleri, oteller, okullar, kamu binaları vb olan yoğun hareketliliğin yaşanmakta olduğu noktalarda,
  • Polis merkezleri dahilinde, güvenlik kulübeleri içerisinde ve de askeri kurumlarda
  • Telefon kulübeleri içerisinde
  • Binaların dış cephelerinde
  • Cam korkuluklar üzerinde
  • Sehpa, masa, pişirme tepsisi, fırın vs ev gereçlerinde temperli cam kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Gönder
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Call Now Button