İZMİR TEMPERLİ CAM NEDİR?

lamine temper cam sistemler 1 440

 Temperli cam adı ile de bilinmekte olan bu cam çeşidi aslında kırılma olaylarına karşılık gerçek anlamda fazlasıyla büyük bir dayanıklılığa sahip olan ve insan sağlığını da hiçbir biçimde tehdit edebilecek hiçbir unsuru bünyesinde barındırmayan bir cam türü olarak kendisinden bahsettirmektedir. Bununla beraber bu cam türü yüksek derece dahilinde ısıl işleme tabi tutulur ve daha sonrasında da bu camın üretimi gerçekleştirildiğinde bu cam türü temperli cam adına sahip olur. Bununla birlikte temperli cam türü insanlar arasında sağlamlığı ile göze batan bir cam türüdür ve bu özelliğinden ötürü de insanlar bu cam türünü kırılmaz cam veya güvenilir olan cam olarak da adlandırabilmektedirler. Bununla beraber bu cam türünü diğer cam türlerinden ayıran çok hayati bir özelliğe de sahiptir.

Temperli Cam Üretimi Nasıl Gerçekleştirilir?

İzmir temperli cam üretiminin gerçekleştirildiği sıralarda insanların akıllarında hiçbir biçimde soru işareti mevcut olmayacaktır ve bununla birlikte bu cam türünün üretimi esnasında temperleme olarak da adlandırılan bir işlem uygulanmaktadır. Cam ürünün gerekli olan dereceye çıkmasının ardından ki bu gerekli görülmekte olan derece bazen altı yüz derece olabilirken bazen de altı yüz elli derece olabilmektedir, ani bir şekilde soğuk havanın üzerine yansıtıldığı cam maddede soğuma gerçekleştirilmesi de sağlanmakta ve bu sayede temperli cam ürünü ortaya çıkmaktadır. Bu camı diğer cam türlerinden ayırmakta olduğu hayatı özelliği ise kırıldığı zamanlar olduğunda hiçbir biçimde keskinlik sahibi olmayan küçük parçalara bölünmesidir ve insan sağlığı üzerinde bir tehdit unsuru oluşturmamasıdır.

Temperli Camların Kullanım Alanları Nelerdir?

Temperli cam kullanımlarının genel olarak dayanıklılığa gerek duyulan yerlerde görüldüğünü söylemek de mümkün olan bir durumdur ve bununla birlikte temperli cam ürünlerinin görülmekte olduğu noktalar içerisinde araç camları, alışveriş merkezler, kamu binaları, okullar, yoğun hareketliliğe sahip olarak bilinen yerler, polis merkezleri, güvenlik noktaları, askeri kurumlar, telefon kulübeleri, binaların dış cepheleri, cam korkuluk ürünleri, fırınlar, sehpalar, pişirme tepsileri gibi insanların yoğun kullandıkları alanlarda tercih edilmektedir.

Yorum Yap

Gönder
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Call Now Button