Füme Cam Avantajları ve En Çok Tercih Edilen Kullanım Alanları

bronz cam modelleri

Füme Cam Avantajları ve En Çok Tercih Edilen Kullanım Alanları

Grinin bir tonu olan füme, bazen duman rengi olarak da adlandırılmaktadır. Grinin koyu bir tonu olan füme, kendisine gelen ışığın önemli bir kısmını soğurur ve yansıma yapmaz. Siyah gibi insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri de olmayan renk bundan dolayı yansımaların çok olabildiği ve insanları rahat edebildiği mekanlarda farklı eşyalarda ve biçimlerde bolca kullanılmaktadır.

Günümüzde sadece inşaat değil, birçok bilim ve askeri projede cam çeşitleri sağlamlık ve hafiflikleriyle mühendis ve mimarların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Özellikle binalarda sağladıkları ağırlık avantajı, inşaat konusunda hem kolaylık hem hız hem de güvenlik kazandırmaktadır.

Camların renklendirilmesi işlemi çok uzun yıllardır gerçekleştirilen bir işlemdir. Zaman içerisinde hem ihtiyaç hem de şıklığından dolayı füme de üretilen cam renkleri arasında yerini almıştır. Gelişen teknoloji ile camların da gelişmesiyle kullanım alanları ve talep artmıştır. Günümüzde iç ve dış dekorasyondan, elektronik aletlere, süs eşyalarından mutfak eşyalarına, sayılamayacak kadar ürün ve projede çeşitli camlar kullanılmaktadır.

Füme Camın Diğer Renk Seçeneklerine Göre Daha Çok Tercih Edilmesinin Sebepleri

Füme cam avantajları sayesinde günümüzde birçok alanda ve mekânda kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Mat ve tok tonu sayesinde diğer renklere göre daha az yansıma yapması,
  • Güneş ışınlarının önemli bir bölümünü bloke ederek mekânın ısınmasını engellemesi,
  • Şık bir renk olmasından dolayı, bulunduğu veya kullanıldığı mekâna şıklık ve tarz katması,
  • Kolay kir göstermemesi,
  • Farklı ebatlarda kolaylıkla üretilebilir olması.
  • Birçok alanda, farklı şekillerde kullanılması füme cam avantajları arasından birkaç tanesi olarak özetlenebilir.

Mimari Eserlere Şıklık Katan Bir Renk Tonu

Füme cam avantajları arasında en fazla dikkat çeken ise binaların dış cephelerinde kullanıldığı zaman ortaya çıkan ısı yalıtımı özelliğidir. İstenilen ebatlarda ve köşe kesimiyle üretebildiğimiz bu camlarla istenirse cephe kaplaması, isterse balkon kaplaması, istenirse iç dekorasyon elemanlarının üretimini gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle lobisi yüksek tasarlanmış binalarda tercih edilen füme cam avantajları arasında yer alan bir diğer etmen ise, ışık geçirgenliğinin tek taraflı olmasından dolayı içeriden dışarısı rahatça gözükürken, dışarıdan içerinin seçilememesidir. Genel kullanım sırasında mahremiyetin de korunması, füme camların sadece cam balkon ve camekanlarda değil, duşakabinlerde de tercih edilmesini sağlamıştır.

Yorum Yap

Gönder
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Call Now Button